Dudullu Elektrikçi

Dudullu Elektrikçi servisimiz de sizlere vermiş olduğumuz hizmetler aşağıda yazılı olarak listelenmiştir.

 • Telefon Arızası;
  Günümüzde sabit telefonlar daha çok iş yerleri veya ofislerde kullanılmaktadır. Başınıza gelebilecek arızalardan bir kaç tanesi şunlardır; Sinyal kesikliği, alt yapı çalışma sonrası şebeke problemleri gibi can sıkıcı arızalar meydana gelmektedir. Bu arızalar sizlere problem yaratabilir ama Dudullu elektikçi firmamıza 7/24 ulaşabilir ve arızanızın çözümü için teknik destek alabilirsiniz.
 • Telefon Santralleri;
  Telefon santralleri aynı ağ üzerindeki telefonların birbirleriyle sabit telefon şebekeden  çıkmadan haberleşmelerini sağlar. Yani santral vasıtası ile mahalli bir telefon ağı kurularak telefonlar arasında bedava görüşme yapılabilirken sabit telefon şebekesi üzerinden de mahalli telefon ağı dışındaki telefonlarla iletişim kurulabiliyor. Telefon santralleri günümüzde firmalar tarafından şirket içi haberleşmeyi gerçekleştirmek için tercih ediliyor. Kullanıcılar kendilerine verilen kısa kodları (abone numaralarını) tuşlayarak birbirleriyle ya da telefon numarasını tuşlayarak dış hatlarla basitçe konuşabiliyor. Telekomünikasyon sistemlerine bağlı birden fazla değişik haberleşme araçları bulunmaktadır. En sıklıkla kullanılan telefon santralleri, haberleşme ağının düğüm noktalarıdır.
  Telefonun keşfinden sonra tasarlanan telefon cihazıyla direkt olarak birbirine bağlı iki tele arka plandan görüşme sağlanıyordu. Telefon etmek isteyen manyeto ile zil akımını karşı tarafa göndererek ikaz etmekteydi. İlk işaretleşme zil akımıyla başlamıştır. Bu biçimde bir kimse telefon haberleşmesi yapmak istediği her yer için ayrı bir hat ve ayrı bir makine kullanmak mecburiyetinde kaldığından telefon hatlarının belli bir merkezde toplanarak buradan yol verme prosedürünün yapılması kanaat siyle ilk manüel santral tasarlanmıştır.
 • Kroneli Dağıtıcı;
  Krone üzerinde 1 den 10’a kadar rakamlar olan klemens ek elemanı gibi düşünüle bilir. Krone kutusu içerisine binadan gelen telefon hatlarını, birde telekom’dan gelen hatlar için iki gurup durumunda sıralı bir biçimde monta edilir.Bina daire sayısına göre ve iç hat sayısına göre krone kutuya monta edilir. Dış hatta bu yolla tasarım edilir.Bir sıra krone ye 10 adet hat uygulana bilir. Krone hat uygulaması ise kep kep dediğimiz el aleti ile sağlanmalıdır.Kep kep yerine torna vida gibi sivri bir şeyler kullanıldığı takdirde krone aralığı açılmış olur,bunun zararı ise, krone klemensine kablo tam basmayıp gevşek kalacaktır.Bu hatadan kaynaklı kopukluk ve çalışmama gibi sorunlar doğacaktır. Krone ye kablolar girilmeden kablo etiketi uygulamak her zaman sonraki adımları basitleşecektir. Hangi daireden hangi kablonun geldiğini görebilmek işimizi kuşkusuz basitleştirecektir. Etiketin olmadığı yerlerde telekom teknisyeni elektrikçi’ye devrederek oradan ayrılır. Hat ucu bulmakla uğraşmazlar.Buda kullanıcı olarak elektrikçi çağırmak ve fazladan ücret ödemek zorunda bırakacaktır sizi.Bu uyarıları dikkate alınarak yenilenecek olan alt yapı işleri uygulanırsa,netlikle verilen emek daha sağlıklı ve uzun ömürlü olacaktır.
 • Montaj ve Arıza Çözümü;
  Elektrik hayatımızda ise arıza da olmazsa olmazlarındandır.Önemli olan arıza oluştuğunda soğuk kanlı hareket edip yapılması gereken prosedürleri adım adım yapmaktır.Evimizde iş yerimizde elektrikli aletlerin hepsinde elektrik arıza ile karşılaşa biliriz.Öncelikle elektrik arızasıyla karşı karşıya kalındığı durumlarda şayet elektrikçi’niz, bilir kişi yakınlarda yok ise izlenmesi gereken yollardan bahsedeceğim biraz.1-Örneğin bir elektrikli aletten kıvılcım çıktığını, makine ile  sesinin değiştiğini gördük ise ne yaparız;Bu tür ve buna benzer arızalarda netlikle makine ye el ile temas kesilmeli,sigorta kutusuna doğru hızla ilerlenmelidir.İvedili bir biçimde sigortalar kapanmalıdır.Sigortaları kapattıktan sonra,alıcı her ne ise (makine,süpürge)fişli ise fişini çekmeli,kendi üzerinden sigortalı ise sigortası kapatılmalıdır.Bu prosedür yapıldıktan sonra rahatça yeniden sigorta kutusuna gidilip sigortaların kaldırılmasında hiç bir sakınca yoktur. Makine ya da alet güvene alınmış demektir.Sonraki adım netlikle işini bilen bir elektrik ustasına haber verilmeli ustaya teslim edilmelidir.
 • İnternet Bağlantısı
  İnternet bağlantıları hatası,kopukluğu şikayetlerinin temel nedeni montaj hataları, telekom alt yapı sorunlarından,oluşmaktadır.İnsanlar mevcut eşyaların hepsine yer bulurken.modem cihazı masa altı gibi kuytu köşelerde gezmektedir.Buda olası bir temassızlıkta kopukluk yapmakta ve arıza oluşturmaktadır.Şahsım adıma internet arızası diye gidip soketi yerine takmamla arızayı çözdüğüm çok olmuştur.Bir modemin sağlıklı çalışması için telefon kablosu soketi sağlam yuvaya tam oturur olması gereklidir.Eğer modemle beraber birde telefon kullanılıyor  isek netlikle telefon hat girişi olan adsl ve telefon çıkışı olan kutu (splitır) kullanılmalıdır.Binalardaki telefon kutusu kırone’den sağlıklı gelen hat,şayet modem bağlantılarında tam yerinde ise netlikle kopma arıza oluşma olasılığı düşük olucaktır.
 • Network Sistemi Odası Kurulumu
  Sistem odası kurulumunda data sayısı, kat sayısı, kablo mesafesi gibi faktörler göz önünde bulundurularak bütün hesapların yapılması esastır. Çok katlı binalarda çok sayıda oda kullanılmalı ve odalar arası ağ kabloları data sayısına göre seçilmelidir. Sistem odasında tercih edilecek kablo tipi belirlendikten sonra kablo uçları yani konektörler hesaplanır. Piyasada çok çeşit konektör vardır önemli olan, hangi kabloya hangi konektörün tam oturduğunu bilmektir. Sistem odası sayımız ve mesafeler çıkartıldıktan sonra makul kablolar seçilir. Kabloların kabinlere makul bir biçimde ulaşması için tava güzergahları belirlenir. Cihaz sayıları, sunucu tipleri, patch panellerde hesaplandıktan sonra, bahsedilen cihazları taşıyacak rack kabinler seçilir. Alt yapı işleri tamamlandıktan sonra kabin yerine konur ve daha önce etiketlenmiş olan kabloların kabine bağlantısı yapılır. Her bir uç için etiketleme şarttır, böylelikle arıza belirlenmesi ve müdahale basitleşicektir. Patchlerin bağlantısından sonra devreye alma prosedürüne başlamadan bütün kablolar test edilir. Hassas ve kırılgan yapısı olmasından en sona fiber kablolar bırakılır. Bütün testler yapıldıktan sonra sistem devreye alınır ve start verilir.Sistem odaları için önemli bir yere sahip olan kablolar ve özelliklerine dair bilgiler aşağıda paylaşılmıştır.KABLO ÇEŞİTLERİ VE KULLANIM YERLERİ1-KOAKSİYEL KABLO2-TWİSTED-PAİR- UTP Koruyucusuz dolanmış çift- STP Koruyuculu dolanmış çift- FİBER OPTİK
 • Kamera Sistemleri;
  Günümüzde kamera sistemlerinin kurulum ve uygulaması, kolaymış gibi görülse bile, bir kamera sistemi kurulurken dikkat edilmesi gereken ayrıntılar fazladır. Kamera sistemlerinin kurulum aşamasında her ayrıntı, kaliteli bir görüntü ve sağlıklı bir kayıt sistemi için önemlidir.Kamera sistemlerinin kurulumunda, kullanılacak kameranın yöntem özellikleri ve kullanılacak yere göre uyumluluğunun yanı sıra kablo kalitesi, kayıt sisteminin kararlı çalışabilmesi oldukça önemlidir. Şu unutulmamalıdır ki, kayıtlara ulaşmak istediğinizde şayet ulaşamazsanız, büyük yatırımlarla alınmış sisteminizin hiçbir anlamı kalmamıştır.Kamera sistemlerinde, kullanılacak kameraların ve kayıt sistemlerinin kalitesinin yanı sıra kablo, konektörler ve bütün görüntü taşıyıcılar önemlidir. Mükemmel görüntü kalitesine sahip çok pahalı bir kamera sistemi bilinçsiz bir kişi tarafından yanlış bir kablo kullanılarak kurulduğunda sonuç pek sevindirici olmayabilir. Kullanılacak kablonun uzunluğuna göre kullanılacak kablonun çeşidi özenle belirlenmelidir çünkü kısa mesafeli görüntü taşıyıcı kablolarla uzun mesafe görüntü taşıyıcı kablolar aynı özellikleri taşımazlar.Kullanılacak mekanın ışıklandırması, ortam şartları ve kameranın pozisyonuna göre netlikle doğru özelliklerde bir kamera, doğru özelliklerde bir lens ve doğru özelliklerde görüntü taşıyıcı yardımcılar kullanılmalıdır.Klasik video kayıt cihazları günümüzde artık yerlerini dijital kayıt cihazları ve bilgisayar tabanlı kayıt sistemlerine bırakmışlardır. Bu iki sisteminde kendilerine göre üstünlükleri ya da  üstünlükleri bulunur, kaynaklısı ile sistem satın alınmadan önce tercih doğru yapılmalıdır ki sistem verimliliği doğru yönde kullanılabilsin. Günümüz teknolojisinde internetten görüntü aktarımları çeşitli biçimlerde yapılmaktadır. Görüntü aktarımların’da sağlıklı sonuç elde edilebilmesi çoğu yardımcı teknoloji ile ölçeklen dirilebilir. Genel olarak kullanılan internet görüntü aktarım bağlantı biçimi ADSL dediğimiz sistemdir. ADSL de sağlıklı bir görüntü alabilmemiz için statik IPmiz kesinlikle olması gereklidir. Statik IP dışında izleme yapabilirsiniz kesinlikle ancak kopmalar ve hemen bağlan mamalar yaşana bilmektedir.
 • CCTV, IP, Gizli ve Gece Görüş;
  Türkçe anlamı “Kapalı Devre Televizyon Sistemi” olarak tanımlanan kamera sistemidir. Görüntü sinyali kameralardan alınır. Sinyal monitöre taşınırken cctv kablo, koaksiyel kablo, fiber kablo, kablosuz alıcı verici üniteler ya da url sistemi gibi taşıma teknikleri ile taşınabilir. Bazı kameralar gücünü taşıma kablolarından alırken bazıları da şebeke stresinden alır. Bilindiği üzere Televizyon sistemleri belirli bir merkezden alınan ses ve görüntü sinyalinin çeşitli alıcı çeşitleri ile çoğu şahsa aktarılmasıdır. CCTV bu sistemden farklı olarak izleme yapılacak olan bölgelere yerleştirilen kameralardan alınan görüntülerin lokal bir bölgede, herkes tarafından erişimin olmadığı yalnızca yetkili kişilerin izlemesine izin veren bir sistemdir.KULLANIM ALANLARI;
  Daha çok güvenlik amaçlı kullanılan sistemin en fazla kamu kurumlarında, bankalarda, büyük fabrikalarda, hastaneler ve mağazalarda kullanabilmek mümkündür. Kullanım alanlarını sınırlandırmak pek doğru olmaz. Çünkü güvenliğinizi gerektiren her alanda kullanabilmeniz mümkün. Örneğin; evinizde, çocuklarınızın  kontrol etmek amacıyla bile kullanabilmeniz mümkün. Ya da büyük bir bahçeniz var, güvenlik ve kontrol amaçlı kullanabilmeniz mümkün. Bu sayede çoğu işlenebilecek suçlar için de fazlasıyla caydırıcı özelliğe sahip. Son zaman CCTV sistemleri eğitim amaçlı da kullanılmaktadır. Başlıca kullanım alanlarını şu şekilde sıralayabiliriz.1- Şehir izleme sistemlerinde kullanılır. Bu sistem günümüz de “Mobese” diye bilinmektedir. Mobese sistemlerin de yüzlerce kamera bulunabilmektedir. Böylelikle köprü, yol ve kavşaklarda trafik durumunu izleyip, kayıt altına alabiliriz.2- İşverenlerin işyeri, çalışma alanını ve çalışanlarını takip edebilmesi,3- Gizli kamera olarak kullanılması,4- Tiyatro, stadyum, konser alanı gibi alanlarda gösterinin herkes tarafından izliyebilme için kullanılır,5- Infrared aydınlatma il karanlıkta insan gözünün görmediği görüntü yakalaya bilmesinden kaynaklı kullanılır.
 • Merkezi ve Harici Uydu Anten Kurulumu;
  NEDEN MERKEZİ UYDU TERCİH EDİLMELİ:
  Günümüzde halen birçok bina balkonlarında şekilsiz kurulmuş çanaklar, oradan oraya çekilmiş,sarkmış dolaşmış televizyon  kabloları görülmektedir.Bu görüntüler bina ve görüntü kirliliği oluşturmakta göz yormaktadır.Merkezi uydu sistemi bütün bu negatifliği yok eden bir uygulamadır.Maliyette totali hesaplandığında harici uydu sisteminden biraz daha çoktur. Çatıya kurulacak olan üç adet çanakla tüm bu negatiflik ortadan kalkacak binamız daha düzgün, toplu yaşanır bir hal alacaktır.MERKEZİ UYDU KURULUMU NASIL YAPILIR:
  Binanın çatısına isteğe bağlı üç adet çanak kurulur.Bu çanaklar dijitürk, hatbork ve turksat olarak yönleri ayarlanır.Çanaklar tabi ki ebat ebattır. Çanak ebatı binadaki hat kapasitesine göre belirlenir,makul olanı kurulur.Çanak zemini sağlam olmalı çatı içi betondan kesinlikle bir demir boru çıkartılarak boruya sağlam bir şekilde monte edilmelidir.Kesinlikle bina bacası gibi yerlere montaj yapılmaz,rüzgara fırtınaya karşı dayanacak bir zemin hazırlamak gerekecektir.
 • Çevre Aydınlatma;
  Bu tür aydınlatmalar ağırlıklı olarak Direk tipi aydınlatmalar olup Projektörler ya da yer tipi aydınlatmalarda kullanmak mümkün. Sistemde ağırlıklı olarak Rejimli ampuller sınıfında değerlendirebileceğimiz, Metal Halide, Sodyum buharlı, Civa buharlı ampuller kullanıldığı gibi bazı yerlerde Halojen, Akkor Flamanlı ya da ULC, PLC, PL, SL ampullerde kullanmak mümkün.Aydınlatılacak mekana göre değişik tür armatür ve direkler seçilebilir;a- Dekoratif direk üstü tepe ya da kollu lambalar
  b- Yol direği üstü sokak lambaları
  c- Direk üstü ya da platform üstü Metal Halide ya da Sodyum buharlı Projektörler
  d- Yer tipi betona ya da toprağa gömülebilen lambalar, gibi.
  Dış aydınlatmada kullanılan bütün lamba ve ekipmanlar suya ve toza dayanıklılık açısından IP54, IP55, IP65, IP66, IP67 koruma sınıflarından birine sahip olması gereklidir.
  Ayrıca bütün ekipman, direk ve lambalar için koruma topraklaması yapılmalıdır.Yol aydınlatmalarda uzun mesafe hatlar için makul olan stres dşayetleri iyi hesaplanmalıdır.ÇEVRE DÜZENLENMESİNDE LED PROJEKTÖRLER
  Doğal bir ışık yaratma kapasitesi olan LED aydınlatmalar milyonlarca renk üretebilir ve çok çeşitli renk tonunda beyaz ışık yansıtabilirler. Floresan lambalar çevreye büyük oranda karbondioksit salarken LED lambaların hiçbir zararı olmamaktadır. Floresan lambalara göre 10 kat daha uzun ömürlü olan LED’ler sessiz çalışma ve hemen çalışmaya başlama özellikleriyle göz doldurmak tadır. LED aydınlatma sistemleri tasarruflu, uzun ömürlü, güvenilir ve dekoratif olmasından kaynaklı kullanım alanı gittikçe genişlemiştir. Evlerin, iş yerlerinin ve kentlerin çevre düzenlemesinde de kullanılabilen LED aydınlatmalar farklı renkleriyle resim oluşturmaktadır.Özellikle LED’li havuz aydınlatma ve LED’li bahçe aydınlatma armatürleri mekanlarda büyülü bir hava katmaktadır.
 • Led Aydınlatma Çeşitleri;
  LED AYDINLATMANIN ETKİSİ
  Led aydınlatma ürünü insanların beğenisini kazanmış,tercih edilen bir pazar yaratmayı başarmış,teknoleji sınıfının başında gelmektedir. Tabi ki yerine göre doğru tercihi yapmak oldukça önemlidir.Bilinçsizce yapılan bir uygulama,netlikle etkili bir uygulama olmayacaktır. Led ürünü bir dizayn ürünüdür.Eğer insanlar üzerinde büyük etkiler bırakılması isteniliyorsa,mimari ve yöntem çalışma kesinlikle uygulama öncesinde yapılmalıdır.Mağaza,otel,alış veriş merkezleri,ev,park,bahçe birçok alana makul olan bu ürün,kaliteli usta ellerden,geçtiği taktirde led  ürününü bir daha seveceksiniz tir. Rekabetin  olduğu,pazarın canlı olduğu yerlerde mutlaka bi pazar fulyası yaşanmaktadır.Her satıcı kendi ürününü pazarlamanın peşinde olmasından işte tamda burda kafalar büyük oranda karışmaktadır.Piyasada kaliteli ürün olduğu kadar   kalitesiz merdiven altı ürünlerde bulunmaktadır.Aslında ben bir uygulamacı usta olarak merdiven altı olup olmadığına çok bi ehemmiyet vermem.Sorgulamadan ürünün yapısını, ledlerin dizilimini bağlantı biçimini denetler,ledin ömrünü kalitesini kendimce belirlerim. Led ürünü 12v 24v ve seri bağlantıda voltaj ve amper aralığı led sayısına dizimine göre değişiklik göstermek tedir. Led almadan önce nerede kullnılacağı göz önünde bulundurularak,uzunluğu ve ortamı netlikle hesaplanmalı,trafo seçimi ona göre yapılmadır.Yanlış uygulanan trafo ledin ömrünü kısaltacağı gibi,diğer sorunlarda doğura bilmektedir.Ustanız netlikle bunların bütününü tek bi çatı altında toplaya bilen,hesabını iyi yapan biri olması gereklidir. Led aydınlatma mağaza,dükkan gibi yerlerde doğru kullanıldığı takdirde insanlar üzerinde etkisi netlikle göz ardı edilmemelidir.Ürünün kalitesini net bir biçimde gösteren bir ışık algısı vardır.Diğer aydınlatma ürünlerinde olan matlık led ürününde netlikle parlaklık ve canlılık katacaktır. İddalı bir dil ile mimari ve yöntemi çalışma olduğu sürece netlikle net sonuçlar elde edilir.
 • Diafon
  Günümüz teknoloji sine yetişmek olası değil.Bu işi yapan ve bilen şeklinde dehi takibini kaçırdığımız çok oluyor. Diafon sistemininde piyasada birçok çeşit bulunmaktadır.Görüntülü ve akıllı ev sistem olan modelleri en tanınmış olanıdır.İnsanlar mallarını,canlarını nasıl güvence altına alacaklarını teknoloji ile aramakta. Teknolojinin ise tabi ki her zaman yetebildiği söylenemez.Sonuçta hepsi kul yapımı insan zekası ürünler.Malımızı canımızı korumaya çalıştığımızda insan olunca arada boşluklar soru işaretleri oluşa bilmekte.
  DİAFON SİSTEMİ ÇEŞİTLERİ 1-Görüntülü Diyafon Sistemi
  Bu sistem diafonumuzdan zile basanın kim olduğunu,bina kapısının önünde kimin beklediğini gösteren bir sistemdir.çokta tercih edilen insanların ehemmiyet verdiği bir sistemdir.Değişik markalarda mevcut olup yöntem servisi markasına göre basit olan bir üründür.Eski binalarda mevcut kablo ile çalışan modelleri de mevcut olup, bazan kablo yenileme şart olan yerlerde karşılaşıldığı çok olmaktadır.Yeni yapılan binalara yeni sistem olarak, data sistemli olanları kullanılmaktadır.Yenilenmek istenen eski sistemi,değiştirme kararı alınırken kesinlikle işi bilen bilinçli bir ustadan fikir alınması,keşif yaptırılması yerinde bir karar olacaktır.
 • Bina, Otopark Gibi Tüm Aydınlatma Çeşitleri
  Doğru aydınlatma, ışığın hedeflenen biçimde, minimum enerji harcayarak maksimum verimde, istenilen etkiyi yaratacak biçimde kullanılmasıdır. Açık ve kapalı alanlarda ihtiyaca ve özelliklere makul biçimde kullanılan aydınlatma ürünleri ile rahat ve kullanımı kolay bir atmosfer yaratmak hedeflenir. Günümüzde bu rahatlığı yakalamak için led aydınlatma teknolojisi kullanılır.Gerekli yöntem özelliklere sahip ürünlerin doğru yere takılması ile elde edilecek aydınlatma vasıtası ile Rahat yaşam alanları oluşturulur.
  Gözün görme yeteneği artar.
  İş verimi artar.
  Göz sağlığı korunmuş olur.
  Görme yanılgıları ya da iyi görememe sonucu oluşan hata ve kazalar azalır.
  Estetik tatmin oluşturulur, mekan daha hoş gözükür.
  Güvenlik duygusu aşılanır, psikolojik rahatlık sağlanır.
  Ekonomik açıdan üstünlüktür.
  Doğru Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?
  Doğru aydınlatma ölçütleri her mekana göre farklılık gösterir. Açık ve kapalı alanlarda kullanılacak ışık sistemlerinin ihtiyaçlara ve dış etmenlere göre belirlenmesi gerekir. Kapalı mekanlar da ilk olarak gün ışığından mümkün olduğunca fazla faydalanmak amaç edilirken açık alanlarda hava kararması ile birlikte en en uygun aydınlatmayı sağlamak önemlidir. Kapalı alanlarda;İlk olarak enerji tasarrufu sağlayan LED aydınlatma sistemleri tercih edilmelidir.
  Işık direkt olarak göze gelmemelidir. Yukarıdan aydınlatma sağlanmalıdır.
  Birden çok ışık kaynağında ışık geçişleri dengelenmelidir.
  Gözle direkt olarak temas eden armatürler deki ışık yarı saydam kaplama ile dengelenmelidir.
  Farklı renkli ışıklandırmalarda keskinlik azaltılarak göz yorma durumu engellenmelidir.
  Oda duvarları çok koyu renkli olmamalıdır.
  TV izlerken düşük şiddetli ampuller kullanılmalıdır
  Sokak aydınlatmalarında ise ışık kaybı fazla olmaktadır. Havayı da aydınlatan sokak lambaları seçilirken üst kısmı kapalı olanlar tercih edilmelidir. Son dönemlerde sokak lambalarının tamamı led aydınlatma sistemine geçirilmeye başlanmıştır.
 • Avize, Montajı;
  Avize bir evin en ilgi çekici aksesuarıdır.Avize alırken resimliğin dışında verdiği ışığında  dikkat etmek oldukça önemlidir.Kullanıldığı ortamın ambiyansı avizenin vermiş olduğu ışıkla değişiklik göstermektedir. Mekanın daha geniş görünmesi için, yukarı yönlendirilmiş aydınlatmalar kullanabilmeniz mümkün. Mümkün olduğunca sarkıt değil, tavana yakın aydınlatmalar kullanın. Böylece odanız ferah bir görünüme kavuşur. Odanın bitimine doğru ışık panelleri yaratmaya çalışın, böylelikle ışık o yöne baktığınızda gözünüzü alır ve odanız daha uzun görünür.Şık dizaynlarının yanı sıra tasarruflu enerji tüketimi yapan avizeler evlerimizin vazgeçilmezleri arasında yerini aldı. Peki, birbirinden şık ve göz alıcı seçeneklere sahip avize montajı nasıl yapılır? Sizin için adım adım avize montajı nasıl yapılır yazımızı hazırladık.AVİZE MONTAJI NASIL YAPILIR?İşe başlamadan önce elektriği kesmelisiniz. Sigortayı ve avizenin elektrik anahtarını kapatın.
  Tavandaki kablo uçlarını kontrol ederek elektriğin net olarak olmadığından emin olun.
  Bağlantı için kablo uçlarını biraz açın. Mümkünse bağlantı için klemens kullanın. Aksi tekdirde birbirine sararak üzerini bantla izole etmelisiniz.
  Bağlantı prosedüründe dikkat edilmesi gereken faz ve nötr kablo larıdır. Faz kablodan elektrik akımı gelirken nötr kabloda akım yoktur. Ters bağlantıda sigorta atacaktır.
  Kabloları birleştirmeden önce avize montajı için montaj şemasına makul olarak tavanda sabitleme vidalarının yerlerini işaretleyin. Şema yoksa göz kararı yapmanız gerekecek.
  Matkaba beton matkap ucu takın ve işaretlediğiniz noktadan 7-8 cm kadar içeri girecek biçimde delin.
  Açtığınız deliğe dübeli çekiç ile yerleştirin. Avizenin ağırlığına göre 6-7-8 mm plastik dübel kullanabilmeniz mümkün.
  Dübel’e çengelli vida’yı yerleştirin.
  Avize kablo  uçlarını soyun. Klemensin vidalarını gevşetin ve karşılıklı olarak avizenin kablosu ile tavandaki kabloyu yerleştirin ve vidaları sıkın. Faz ve nötre dikkat ederek iki bağlantı kablosu içinde yapın. Klemens kullanmıyorsanız kabloların soyduğunuz kısımlardan sararak birleştirin ve izole bantla izole edin.
  Kablo bağlantılarını yaptıktan sonra avizenin askı aparatını çengele takın.
  Avizenin kullanıma hazır. Sigortayı açın ve anahtarı açarak avizenin çalışıyor mu  kontrol edin.
 • Bakım ve Arıza Montaj İşleri;
  ELEKTRİK BAKIM NEDİR:Bakım dediğimizde hepimizin anlayacağı dil olarak,kullandığımız otomobilin belli kilometrelerde servise sokup gerekli bakımlarını yaptırdığımız gibi düşüne biliriz. Otomobil ide bir makine ise elektrikli aletlerinde hepsi bir makine ve hepsinin bir bakıma ihtiyacı vardır.Bakım yaptırmaz ise başa gelecek şeyler bellidir.Olmadık yerde olmadık zaman makinemiz arıza lana bilir elektriğimiz gide bilir.Bazı insanlar bu hususta çok duyarlı kalmaktadır.Evindeki sigorta kutusuna bakım yaptırmakta ve bütün elektrik aksamını belli Aralıklarda kontrol ettirmektedir.Kimiside sigorta atar kaldırmaya zorlar ve daha fazla sorunlar doğurana kadar müdahalede Oysaki elektrik hem tehlikeli hemde hayatımızın bir parçası olmazı olmasından netlikle bi ustanız olmalı ve bazı zamanlar bir sorununuz olmasa dahi bakım yaptırmanız önemlidir.ELEKTRİK ARIZA NEDİR:Elektrik hayatımızda geniş bir alanı kaplamaktadır.Evimizde sigortanın atması ile elektrik arızasıyla karşılaşa bilir,iş yerinde bir makinenin bir bilgisayara enerjinin gelmemesi ileride elektrik arıza ile karşı karşıya kalabiliriz.Evimizdeki bir avizenin yanmama nedeni de önemlidir,iş yerinde bir makine çalışmaması. Bunların hepsi arıza nedenidir.Arıza halinde yapmamız gerekli olanlar;-Kesinlikle kendi başımıza müdahalede bulunmamak gerekmektedir.-Atan bir sigorta ile karşı karşıya isek,bi kez daha denemeli gene atıyor ise netlikle yetkili bir ustaya bildirilmelidir.-Makine arızası gibi arızalarda makine durdurulmalı,çalışmaya zorlanmamalıdır.-Elektrik arıza halinde atan sigorta yeniden yeniden kaldırılıyor,çalışmayan makine çalışsın diye star veriliyorsa,bu yaptığımız daha büyük arızalara davetiyedir çözüm netlikle değildir.
 • Kablo Tavası;
  ELEKTRİK KABLO TAVASI NEDİR
  Elektrik kablo tavası,metal 1 ml ,  1.5 ml ,2 ml gibi sacların yarım U biçiminde,2.20 m uzunluğunda değişik ebatlar la bükülüp, galveniz’e batırılıp pkatiyenn maz hale getirili’lerek, elektrik kablolarını taşıması için kullanılan malzemedir.Elektrik tava işciliği tamamın mekanik aksamlı bir iştir.Üzerinden geçecek kablo sayısı ve kapasitesine göre ebatları değişir.Zayıf akım tavası ayrı,alçak,orta,yüksek stres tavaları bir birinden ayrı bağımsız döşenir.Sebebi ise aradaki etkileşimi ortadan kaldırmaktır.Küçük yerlerde metrajın mesafenin kısa olduğu yerlerde kablo tavası tek döşeye bilir,yalnız zayıf akım kablolarının ayrı tutulması için araya kesinlikle separatör dediğimiz ayırıcı kullanılmalıdır.
  TAVA ÇEŞİTLERİ
  1-5 cm,10,cm,20 cm,30 cm,40 cm,50 cm,60 cm en ebatlarında tavana asmalı ve duvara tuttur malı elektrik tavaları mevcuttur.
  2-Seri çok delikli elektrik tavası
  3-Seri az delikli elektrik tavası
  4-Delikli ve deliksiz olan elektrik tavası
  5-Merdiven tip elektrik tavası
  6-Kapaklı kablo görülmez tip elektrik tavası
  7-Kapaklı su geçirmez tip elektrik tavası
  8-Renkli fırın boyalı elektrik tavası ELEKTRİK TAVASI KULLANIM YERLERİElektrik tavası; elektrik işlerinde işçiliği ve maliyeti minimuma indiren bir uygulamadır.Maliyet ve işcilikle beraber,kabloları derleyip toplayan,kablolara bir düzen oluşturan,arıza halinde çözümü basitlaştıran bir uygulamadır.Elektrik tavası bir şantiyede toprak lamadan sonra başlayan, elektrikçi nin ilk işidir.bir elektrik tavası düzgün uygulanır,geçişleri,dönüşleri,inişler,çıkışları tüm olması gereken işçilik ve uygulama düzgün toplu olur ise,sonraki aşamalardaki takip eden işlerde daha hoş ve düzgün toplu ilerleyecektir. Elektrik tavası düzgün uygulanmış ise;-Kablo çekimi düzgün toplu ve rahat ilerler-Kablolar bir biri üzerine yığılmaz,yırtılmaz,köşelere sıkışmaz ve bunun doğrultusunda kablo netlikle rahat akım geçişi sağlar-Kablo tavası düşmesi,bükülüp eğilmesi gibi problemler yaşanmaz
 • Kablo Çekimi İşleri;
  Kablo çekim prosedürüne başlamadan önce gerekli birçok emniyet tedbirleri alınır. Kablolar taşınırken ve çekilirken hasar görmeyecek biçimde tedbir alınır.Bakır ilfaktör’lü kablolar, orijinal makaranın üst ucu daima santral yönüne gelecek biçimde çekilmelidir. Santral zıt yönde durmak suretiyle bakır ilfaktör’lü kablo kesitine bakıldığında ilfaktör’lü ya da paketlerin dönüm yönü saat ibresi yönünde olması gereklidir.Kablo çekime başlamadan önce ve kablo çekimi sırasında kablo dış kılıfında imalat yada çekimden kaynaklanan herhangi bir hasar olup olmadığı sürekli olarak gözlenir. Oluşan bir hatada kablo çekim işi durdurulur ve hatalı kablo yerine yeni kablo çekimi yapılır.Çekim sırasında kablo ucunun zarar görmemesi için kablo çekimi tamamlanır tamamlanmaz kablo ucu makul biçimde yeniden kep ile kapatılır.Kablo uçları açık olarak kablo çekimi yapılmaz.Çekimi sırasında mevcut tesis ve kablolara zarar verilmez.ve çekim prosedürü sonunda her bir menhol içinde çekilmiş olan kablo etiketlenir ve makul biçimde iki taraftan kablo bağı ile rak pabucuna bağlantı kurarak sabitlenir.
 • Otomasyon Pano Kurulumu
  Günümüz teknolojisi otomatik, otomasyon üzerinden işlerini yürütmektedir. Otomasyon sistemleri,işi basitleştiren, hızlandıran ve hatasız sonuç veren sistemlerdir. Programlı çalışan beyni vasıtası ile hata olasılığı en aza  indiren sistemlerdir. Aklımıza gele bilecek her yerde bu sistemler kullanılmaktadır.-Havalandırma sistemleri kontrol ünitesi otomasyondur-Asansör sistemleri otomasyondur-Lazer kesim, panç delme,ölçülendir’me sistemleri otomasyondur-Endüstriyel mutfak ekipmanlarından otomasyon sistemli olan ekipmanlar mevcutturÖrnek verilecek alan tabi ki saymakla bitmez,bu verdiğimiz sistemin çeşitlerine değinecek olursa,birçok marka model sistemleri vardır.Bu sistem sayısal elektronik tarzında 0,1 komutları ile kontaklara yol verir. PLC sistemleri bu hususta uzmanlaşmış bir yapıdır. PLC sistemleri ile değişik marka sistemleri uygulanmaktadır.OTOMASYON PANOSU NEYE DİYORUZ:Otomasyon panosu,üst kısımda da bahsetmiş olduğumuz bazı elemanların; plc, koruyucu sigortalar,termik ler, röleler gibi elemanları toplayıp tek bir beyin haline getiren muhafaza eden kutu sistemidir.
 • Daire, İş yeri, Ofis, Fabrika . Yerlerin Tüm Elektrik İşleri
  Daire elektriğinde genelde mütait firma ne yaptı ise kabul etmek mecburiyetinde kalmaktayız toplum olarak.En azından almış olduğumuz ya da kullanmakta olduğumuz dairede dikkat etmemiz gereken bazı noktalara değinmek gerektiğini düşünüyorum.Bir dairede elektrik tesisatı hakkında terimler sorti, linye, buat,kasa,sigorta kutusu,sigortalar,kaçak akım,ana hat, komita tör anahtar,vaviyen anahtar,adi anahtar,piriz,aydınlatma hatları (devreler)mevcuttur.Şimdi bu terimleri kısaca tanımlayacak olursa:SORTİ :Anahtar kasasından,piriz kasasından,tavan aydınlatma kasasından boatlara çekilen hatlara ya da kasadan kasaya,boatlar arası çekilen hattın ismidir
  LİNYE :Sigorta kutusu ile sorti yapılacak buat arası çekilen hat ismidir.
  BUAT :Sorti ila linyeleri toplayan,dağılımını yapan kirişlerde bulunan yuvarlak kapaklı malzemedir.
  KASA :Anahtar ya da prizleri monta ettiğimiz yuvarlak malzemedir
  SİGORTA:Belli amperajlarda elektrik akımını isteğe bağlı kesmeye yarayan,ya da olağan üstü bi durumda kısa devre,fazla akım çekimi oluştuğu sıralarda,akım geçişini kesen,devre kesici malzeme türüdür.
  SİGORTA KUTUSU : Sigortaları muhafaza eden,gelen ana hattı ve linyeleri toplayan plastik ya da metal kutudur.
  KAÇAK AKIM ROLESİ: Bir evde olması gereken en önemli koruyucu malzemedir.Kaçak akım rölesi olası bi devreden kaçak halinde akımı ve dolayı kesen kesici devre elemanıdır.Çarpılma,yangın,kaçak gibi olası durumları engel olan devre elemanıdır.Ana sigortaya benzer yapısı vardır.Sigorta kutusuna ve ana sayaç panosuna monta edilir.
  ANA KOLON HATTI :Ana sayaç panosu ile daire içi sigorta kutusu arası çekilen hattın ismidir.
  KOMİTATÖR ANAHTAR: Çifli devreleri çalıştıran,çiftli anahtardır
  ADİ ANAHTAR :Tekli devreleri çalıştıran tekli anahtardır
  VAVİYEN ANAHTAR :Ayrı ayrı iki noktadan açma ve kapama yaptığımız anahtar tipidir.
  PİRİZ :Alıcıları bağladığımız erkek fişleri taktığımız malzemedir.
  AYDINLATMA HATLARI:Aydınlatma için çekilen hatlardır.
  Şimdi öğrendiğimiz terimlerden yola çıkarak bir dairede elektrik tasarımı nasıl olması gereklidir kısaca bahsedelim:Ana kolon hattı dairedeki anahtar ve piriz sayısına göre projede belirtilir ve makul olan kesit kablo kullanılır.
  Pirizler netlikle 2.5 mm kablo kesiti olması gereklidir.
  Linyeler 2.5 mm kablo kesiti olması gereklidir.
  Aydınlatma ve anahtar sortileri 1.5 mm kablo kesiti olması gereklidir.
  Buat bağlantıları sıkı bir biçimde yapılmalıdır.
  Anahtar piriz montajı klemens leri sıkı olması gereklidir.
  Aydınlatma uçları klemens li olması gereklidir.
  Sigortalar piriz ve aydınlatma linyel erine göre tasarım edilmeli, amperajları bu doğrultuda belirlenmelidir.
  Kaçak akım mümkünse her bir linye için uygulanmalı,arızalı olan linye nin diğer linye leri etkilemesi durumu ortadan kaldırılmalıdır.Ama günümüz evlerde bu prosedür malesef tek bir kaçak akımla yapılıyor ve oluşan bir noktadaki arıza bütün elektriğin kesilmesine sebep oluyor.En azından bir prizler ve bir aydınlatma için iki adet kaçak akım uygulanması iyliğini’ze olacaktır.
  Sigorta kutusu netlikle müdahale edile bilecek bir yerde olmalı,kapak önüne açılmasına engel hiç bir şey olmamalıdır. Sigorta kutusu çocuklar ulaşamasın ve su baskını gibi durumlara maruz bırakılmamak için yerden 150 cm ile 190 cm aralığı makul olacaktır.
  Prizler yerden 45 cm yukarıda olmalı,anahtarlar ise yerden 90 cm ile 140 cm aralığında makul olacaktır.Anahtar prizlerin led ışıklı olmaları gece fark edilmesi için makul bir tercih olacaktır.
  Bir ev daire elektriği hakkında olması gerekli olanları , dikkat edilmesi gerekli olanları kısmen yazmış bulunmaktayız…
 • Sigorta Kutusu
  Daire elektriğinde genelde mütait firma ne yaptı ise kabul etmek mecburiyetinde kalmaktayız toplum olarak.En azından almış olduğumuz ya da kullanmakta olduğumuz dairede dikkat etmemiz gereken bazı noktalara değinmek gerektiğini düşünüyorum.Bir dairede elektrik tesisatı hakkında terimler sorti, linye,buat,kasa,sigorta kutusu, sigortalar, kaçak akım, ana hat, komitatör anahtar, vaviyen anahtar,adi anahtar,piriz,aydınlatma hatları (devreler)mevcuttur.Şimdi bu terimleri kısaca tanımlayacak olursa:SORTİ :Anahtar kasasından,piriz kasasından,tavan aydınlatma kasasından buatlara çekilen hatlara ya da kasadan kasaya,buatlar arası çekilen hattın ismidir
  LİNYE :Sigorta kutusu ile sorti yapılacak buat arası çekilen hat ismidir.
  BUAT :Sorti ile linyeleri toplayan,dağılımını yapan kirişlerde bulunan yuvarlak kapaklı malzemedir.
  KASA :Anahtar ya da prizleri monta ettiğimiz yuvarlak malzemedir
  SİGORTA:Belli amperaj larda elektrik akımını isteğe bağlı kesmeye yarayan,ya da olağan üstü bi durumda kısa devre,fazla akım çekimi oluştuğu sıralarda,akım geçişini kesen,devre kesici malzeme türüdür.
  SİGORTA KUTUSU : Sigortaları muhafaza eden,gelen ana hattı ve linyeleri toplayan plastik ya da metal kutudur.
  KAÇAK AKIM ROLESİ: Bir evde olması gereken en önemli koruyucu malzemedir.Kaçak akım rölesi olası bi devreden kaçak halinde akımı ve dolayı kesen kesici devre elemanıdır.Çarpılma,yangın,kaçak gibi olası durumları engel olan devre elemanıdır.Ana sigortaya benzer yapısı vardır.Sigorta kutusuna ve ana sayaç panosuna monta edilir.
  ANA KOLON HATTI : Ana sayaç panosu ile daire içi sigorta kutusu arası çekilen hattın ismidir.
  KOMİTATÖR ANAHTAR: Çiftli devreleri çalıştıran,çiftli anahtardır
  ADİ ANAHTAR :Tekli devreleri çalıştıran tekli anahtardır
  VAVİYEN ANAHTAR :Ayrı ayrı iki noktadan açma ve kapama yaptığımız anahtar tipidir.
  PİRİZ :Alıcıları bağladığımız erkek fişleri taktığımız malzemedir.
  AYDINLATMA HATLARI:Aydınlatma için çekilen hatlardır.
  Şimdi öğrendiğimiz terimlerden yola çıkarak bir dairede elektrik tasarımı nasıl olması gereklidir kısaca bahsedelim:Ana kolon hattı dairedeki anahtar ve piriz sayısına göre projede belirtilir ve makul olan kesit kablo kullanılır.
  Prizler netlikle 2.5 mm kablo kesiti olması gereklidir.
  Linyeler 2.5 mm kablo kesiti olması gereklidir.
  Aydınlatma ve anahtar sortileri 1.5 mm kablo kesiti olması gereklidir.
  Buat bağlantıları sıkı bir biçimde yapılmalıdır.
  Anahtar piriz montajı klemens leri sıkı olması gereklidir.
  Aydınlatma uçları klemens li olması gereklidir.
  Sigortalar piriz ve aydınlatma linyeler ine göre tasarım edilmeli,amperajları bu doğrultuda belirlenmelidir.
  Kaçak akım mümkünse her bir linye için uygulanmalı,arızalı olan linyenin diğer linyeleri etkilemesi durumu ortadan kaldırılmalıdır.Ama günümüz evlerde bu prosedür malesef tek bir kaçak akımla yapılıyor ve oluşan bir noktadaki arıza bütün elektriğin kesilmesine sebep oluyor.En azından bir prizler ve bir aydınlatma için iki adet kaçak akım uygulanması iyiliğinize olacaktır.
  Sigorta kutusu netlikle müdahale edile bilecek bir yerde olmalı,kapak önüne açılmasına engel hiç bir şey olmamalıdır. Sigorta kutusu çocuklar ulaşamasın ve su baskını gibi durumlara maruz bırakılmamak için yerden 150 cm ile 190 cm aralığı makul olacaktır.
  Prizler yerden 45 cm yukarıda olmalı,anahtarlar ise yerden 90 cm ile 140 cm aralığında makul olacaktır.Anahtar prizlerin led ışıklı olmaları gece fark edilmesi için makul bir tercih olacaktır.
  Bir ev daire elektriği hakkında olması gerekli olanları,dikkat edilmesi gerekli olanları kısmen yazmış bulunmaktayız…
 • Kompanzas yon Pano ve Tüm Elektrik Panoları
  Sanayinin olmazsa olmaz enerji ihtiyacı elektrik enerjisidir. Elektrik enerjisini kullanırken bir yandan da verimli kullanmak gerekir. Bu durum, endüstriyel işletmelerde kompanzas yon ile sağlanır. Peki, kompanzas yon nedir? Neden önemlidir? Bu soruların yanıtları için önce aktif, reaktif ve görünür güç kavramlarını açıklayıp güç üçgeninden bahsedeceğiz. Daha sonrasında ise kompanzasyon un önemine değineceğiz.KOMPANSAZ YON NEDİR ?
  Kompanzas yon, akım ile stres arasındaki faz farkının en en uygun olabilecek açıya getirilerek, sistemi olumsuz etkileyen reaktif güçlerin sıfıra yaklaştırılması olayıdır. Yani güç etkeni cos ϕ düzeltilir. Böylece enerji iletim hatlarının ve şebekenin lüzumsuz yere yüklenmesine neden olan ve kayıpları artıran reaktif güç, oldukça minimum seviyede tutulur.
  GÜÇ
  Aktif Güç(P)
  Gücün her an değişik voltaj aldığı durumlarda iş gören, yararlı olan gücün ortalama  alternatif akımda aktif güç adı verilir. Alternatif akımda güç denildiğinde kastedilen aktif güçtür. Birimi wattır. P =U. I . Cos
  Aktif güç U stres vektörü ile . Cos akım vektörünün çarpımına eşittir. Akımın da İki vektörü olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.
  Ia = I. Cosφ bileşene yararlı akım,
  Ir=I.Sinφ ise reaktif iş yapmayan bileşendir.
  Ormik (Saf Direnç) devrelerde Cos =1 dır. Bunu sonucu olarak ormik devrelerde aktif
  güç mevcuttur ve P=U.I dır.
  Endüktif ve kapasitif devrelerde Cos = 0 dır.
  Endüktif ve kapasitif f devrelerde aktif güç P=0 dır.
  REAKTİF GÜÇ
  İşe yaramayan yalnız kaynaktan çekilen kör güçtür. Diğer bir ifadeyle,  yüklü devrelerde, manyetik devrenin uyartı mı için gereken güçtür. “Q” harfi ile gösterilir. Bu güç  yük üzerinde harcanmaz, yalnızca depo edilir ve yeniden kaynağa gönderilir.
  Dolayısıyla, kaynakla  yük arasında sürekli olarak reaktif güç alışverişi yapılır. Bu durum ise, sistemdeki ilfaktörlerden geçen akımın artmasına neden olur.
  Formülü:
  Q = U.I.Sinφ formülü ile bulunur. Birimi (volt-amper-reaktif) var dır.
  KAPASİTİFGÜÇ
  Akımın sitresten geride kapasitif takımın stresten ileride olmasıdır. Şirketlerde bobin li bütün cihazlar klima, motor, bulaşık, çamaşır makineleri vs.. çalıştıklarında manyetik olarak endüktif güç üretirler.Bu endüktif güç sistemimizde akım kayıplarına ve stres dalgalanmalarına nedeni yet verir. Bunu engellemek için kondansatör takviyeleri akım röleleri ölçümleriyle devreye yâda sisteme ilave edilir. Kapasitifte mevcut sistemdeki yüklerin oluşturduğu endüktif yüklerin normalden az oluşarak aradaki farkın aşırı normalden çok kapatılmasıyla olması gerekenden çok tasarruf yapmış olmuş demektir.KOMPANZASYONDA GÜÇ FAKTÖRLERİAA (Alternatif Akım)ya da(AC) elektrik güç sisteminde güç etkeni, aktif gücün görünür güce oranı olarak bilinir ve 0 ile 1 arasında bir sayıdır (çoğunlukla yüzde olarak gösterilik, örn: 0,5 pf = %50 pf). Aktif güç belli bir zamanda iş gören devrenin kapasitesidir. Görünür güç devredeki akım ve stresin ürünüdür. Yük deki enerji depolamadan kaynaklı ya da lineer (doğrusal) olmayan yüklerde, görünür güç aktif güçten daha büyüktür.{\displaystyle P=S\left|\cos \phi \right|.}Birimler uyumlu olduğunda güç etkeni 0 ile 1 arasında boyutsuz nicelik olarak bilinir. Güç etkeni 0’a eşit olduğunda, enerji tamamıyla reaktiftir ve yükte depolanan enerji her bir çevrimde kaynağa döner, Güç etkeni 1 olduğunda, kaynaktan sağlanan bütün enerji yük tarafından tüketilir. Faz açısının işaretini göstermesi için güç etkeni genelde “önde” ya da “geride” ifade edilir.
 • Klima ve Havalandırma Elektrik Tesisatı
  Duvar Tipi Mono Split Klimalar:Evlerde sık sık kullanılan klima çeşidi olarak göze çarpmaktadır.Bu tip klimalara 1 adet dış üniteyle beraber çok sayıda iç ünite bağlanabilmektedir.
  Duvar Tipi Multi Split Klimalar:Bu tip klimalar geniş alanların iklimlendirilmesinde sıkça kullanılmaktadır. Büyük alanların her noktasını aynı biçimde soğutup ısıtabilmek için seçilen duvar tipi multi klimalar çok sayıda dış üniteye sahiptirler. Bu klimalar genelde, alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, restoranlarda, plaza ve büyük villalarda kullanılmaktadır.
  Salon Tipi Split Klimalar:İnsan gidiş gelişlerinin yoğun olduğu noktalarda sık sık kullanılan salon tipi Split klimalar, son derece güçlü iç ünitelere sahip cihazlardır. İç ünitelerinin büyük olması nedeniyle duvara edilemezler. Mekandaki makul bir zemine sabitlenirler.
  Yer / Tavan Tipi Split Klimalar:Bu klimalar hem en en uygun iklimlen dirmeyi isteyenler hem de ortamın estetiğini bozmak istemeyenler için sıkça tercih edilen Split klima türlerinin başında gelmektedir. Bu yüzden genelde, otellerin bekleme salonlarında, toplantı odalarında, müzelerde, büyük şirket odalarında kullanılmaktadırlar. Yere ve tavana montajı yapıldığı için fark edilmesi de son derece zahmetlidir. Yer / tavan tipi klimalar da kendi içinde 2’ye ayrılırlar;
  Kaset Tipi Split Klimalar:Estetik görünümlerinin yanı sıra monte edildiği yerler bakımından da son derece fazla tercih edilen klima çeşitlerindendir. Yere ya da tavana monte edilmesi ortamdaki görüntü kirliliğini ortadan kaldırmaktadır.
  Gizli Tavan Tipi Split Klimalar:Adından da anlaşılacağı gibi gizli tavan tipi Split klimalar, tamamen tavana gizlenmektedir. Bu yüzden görülmesi neredeyse imkansız dır. Bu yüzden günümüzde en fazla mağazalarda ve büyük marketlerde kullanılmaktadırlar.Pencere Tipi Klimalar
  Bu tip klimalar pencereye monte edilebildiği gibi salon ya da oda duvarı delinerek de monte edilebilir. Dış üniteye sahip olmayan bu klimaların arka tarafı dışarıya bakacak biçimde montajı yapılmaktadır. Bu sayede hava sirkülasyonu yapılmış olur.Çatı Tipi Klimalar
  Çatı tipi klimalar, çatı gibi eylemsiz noktalara monte edilmektedir. Tüm binanın ısıtma ve soğutma prosedürünü yaptıkları için son derece güçlü çalışmaktadırlar. Montaj evresinde ses yalıtımının iyi yapılması gereklidir. Aksi takdirde gürültülü bir ortam oluşacaktır.Mobil (Portatif) Klimalar
  Adından da anlaşılacağı gibi taşınabilir klimalar olarak bilinmektedirler. Piyasada satılan en ucuz klima çeşididir ve bu yüzden güçleri son derece düşüktür.Bağımlı Üniteli Sistemler
  Bu tip klima sistemleri son derece büyük alanların iklimlendirilmesinde kullanılmaktadır. Büyük fabrika ve iş merkezlerinde 2 bin, 3 bin kişinin çalıştığı yerlerde tek bir merkeze bağlı olarak çalışmaktadırlar.​​​​​​​HAVALANDIRMA NEDİR
  Havalandırma, insanların çalıştığı ya da yaşadığı ortamdaki koku yönünden ağırlaşmış havanın tesisat ile dışarı atılması işidir.HAVALANDIRMA ÇEŞİTLERİLokal Havalandırma
  Büro, ofis, yaşam odası gibi yerlerin havalan dırmasıdır. Bu iş için genelde tek başına çalışan ve duvar ya da cama takılabilen 220 V stresli elektrik motorlu kolay aspiratörler kullanılır. Kanal tesisatı yoktur.Merkezi HavalandırmaBilhassa insanların yoğun bulunduğu ortamların tamamı tek merkezden havalandırılması için yapılan iştir. Bu iş için genelde hücreli aspiratör, kanal tesisatı kurulur. iki ye ayrılır.. Tek Hatlı Havalandırma Kanal Tesisatı:
  Küçük ölçekli havalandırma tesisatlarında yalnızca emiş hava kanalları döşemek yeterli olacaktır.İçeriden hava aldığınız zaman, dışarıdan içeri hava akımı olur.Bunu sağlamak için de yan duvarlara içeri hava girmesi için menfezler konur.

  İki Hatlı Havalandırma Kanal Tesisatı :
  Havalandırma yapılacak mahal insanların müşterek kullanım alanı ise;(örnek olarak spor salonu, toplantı salonu, sinema, konser salonları ) bu durumda ortamdan hem hava almak hem de içeriye filtre edilerek toz ve toprağından arındırılmış taze hava vermek gerekmektedir. mühendislik hesapları yapılarak kanal projeleri çizilip tatbik edilir.

  Davlumbaz Havalandırması
  Bu özellikle yanar Ocaklar üzerine davlumbaz kurulması ve Ocak gazının hava kanalları ile dışarı atılması işidir. Halk arasında havalandırma bilinir. Aslında yanık gazların dışarı atılmasıdır.

 • Yer Altı Döşemeleri
  KABLO ÇEKİMİNDEKİ PRATİK ÇÖZÜMLER
  YER ALTI KABLOSU ALT YAPI VE KABLO ÇEKİMİ PLANI
  Yer altı boru şebekesi mevcut olan güzergahlardaki onaylı kablo uygulama projeleri göz önüne alınarak kablo döşeme planı hazırlanır. Yeni inşa edilen yer altı güzelgahı nın tamamlanmasını müteakip revize etmiş uygulama projeleri esas alınarak kablo döşeme planları hazırlanır. Döşeme planları hazırlanırken ek yerleri, kablo göz planı,” s” payları ve standart kablo uzunlukları dikkate alınır.Projede gösterilen ek noktaları arasında zorunlu olmadıkça ilave ek yapılmaz.
  Kablo çekiminde;Çekme kuvveti, sürtünme katsayısı ve kablo ağırlığı en önemli etkenlerdir.Çekme kuvveti; kablo ağırlığı ile borunun sürtünme katsayısına çarpımına eşittir. Sürtünme diğer etkenlerin dışında sıcaklık ve çekme hızına bağlıdır. Sürtünme katsayısını azaltmak için çekim esnasında sürtünmeyi azaltıcı maddeler kullanılır.Kablo çekimi sabit hızla yapılmalı, çekme, prosedürü sırasında çok zorunlu olmadıkça duruşlara izin verilmemelidir.Kablo, -15 c ‘ nin altındaki sıcaklıklarda çekilmemelidirÇekilecek kablonun çapı boru iç çapından %20 daha az olması gereklidir..Menhole giriş esnasında kablonun bükülme çapı kablo dış çapının en az 15 katı olmasına dikkat etmek gerekirKablo çekme prosedürü, kablo çekme vinci kullanılarak yapılır.Çekme halatının belirleme mekanizması sabit olmalı ve çekme halatı menholdeki boru ile vinç arasında serbestçe hareket etmelidir. Halat keskin kenarlardan geçmemeli, makara ya da rulmanlar üzerinde olması gereklidir.Emniyet açısından menhole inen halatın çok iyi korunması ve menholde netlikle insan bulunmaması gerekir.Çekme vinci üzerinde maksimum çekme kuvvetinin aşılmasını engel olan ayarlı rulet sınırlandırıcısı olması gereklidir.

  Vinç üzerinde bir durdurma butons ve bir diyagram yazcısı olması gereklidir. Yazıcı, uygulanan çekme kuvveti ile çekilen kablo uzunluğu grafik olarak gösterir. Söz konusu grafikler gerektiğinde geçici kabul kurulune verilir.

  YER ALTI KABLO DÖŞEMESİNDEKİ DETAYLAR
  1-Kablo kanal güzelgâhı, kent içinde yol ve caddeler boyunca yaya kaldırımlarına yakın olarak seçilmelidir. Şehir dışında da ulaşım yollarına yakın yerler seçilmelidir.
  2- Gerekmedikçe sıklıkla nehir, köprü demiryo lundan kablo güzergâhı geçirilmemelidir.
  3- Kablo kanalını makul araç gereçle açmak gerekir.
  4- Kablo kanalı derinliği kent içinde en az 80 cm, kent dışında en az 60 cm olması gereklidir.
  5- Kablo kanalının dip genişliği 40-50 m üst genişliği en az 60 cm olması gereklidir.
  6- Kablo kanalının zemini sağlam taş gibi engellerden arınmış olması gereklidir.
  7- Kablo kanalı zeminine 10 cm kalınlığında elenmiş kum döşen melidir.
  8- Aynı kablo kanalına AG ve OG kabloları döşenecekse aralarına tuğla yerleştirilir ve OG kablosu altta olacak biçimde yerleştirilir.
  9- Aynı kanala yan yana kablolar döşenecekse aralarında en az 7 cm mesafe olması gereklidir.
  10- Kabloların telefon kablosu, demiryolu, doğal gaz ya da su borusu, cadde, yol ve sokak gibi yerlerin altından geçirilmeleri gerektiğinde koruyucu (boru ya da büz)içerisine alınmaları gerekir.
  11-Kablolar çok soğukta döşen memelidir, zira çok soğukta kablonun yalıtkan tabakası çatlayabilir.
  12- Kablo, serme ve döşeme prosedüründe zedelenmemelidir.
  13- Kablo kanala gergin olarak değil, kıvrımlar yaptırılarak döşenir.
  14-Kablo kanalının dönüş yaptığı yerlerde, kabloların en ufak dönüş yarıçapı dşayetlerine dikkat etmek gerekir.
  15-Kanala döşenmiş kablo üzerine 10 cm kalınlığında elenmiş kum döşenir.
  16- Kumun üzerine enine olarak tuğlalar döşenir.
  17- Tuğlaların üzerine uyarı şeridi yerleştirilir.
  18-Kanal makul dolgu malzemeleri ile doldurularak kapatılır, üstü düzeltilir.
  19-Döşeme prosedürü bittikten sonra artan kabloların uçları nem girmeyecek biçimde kapatılmalıdır.
  20-Yer altı kablolarının direk iniş ve çıkışında, binalara giriş ve çıkışında, metal borular ya da sac kanallar kullanılmalıdır.
  21-Döşeme prosedüründe emniyet ve iş güvenirliği tedbirlerine uyulmalıdır.

 • Kablo Muflamaları
  Orta Gerilim Kablo ekleri Isı Büzüş meli ve Soğuk Büzüş meli olarak üretilir. Özel formüle edilmiş malzemelerle, elektriksel zorlamalara ve doğa şartlarına dayanıklı olarak imal edilen, Soğuk büzüş meli orta stres ekleri kullanıcılara standartların gerektirdiğinden daha üstün özellikler sunar. Tek parçalı yapıya sahip olup, basit montaj yapılabilir. Herhangi bir özel alet ve alev gerektirmez. Ek gövdesi geniş uygulama aralığına sahiptir değişik kablo kesitlerinde ve değişik konektörlerle kullanabilmek mümkündür. Eklerin elektriksel performansı uluslararası standartların gerektirdiğinden daha üstündür. Ancak ekonomik olmadıklarından ülkemizde Isı Büzüş meli Kablo ekleri tercih edilmektedir.KABLO KOPUKLUĞU BULMA YÖNTEMİKablonun her iki ucu bağlı bulunduğu şalter yada sigorta grubundan sökülür. Kabloya irtibatlı herhangi bir alıcı bulunmamalıdır. Kablonun damarları herhangi bir yere değmeyecek biçimde birbirinden ayrılmalıdır. Bu aşamadan sonra test yapılabilir.İKİ TESTİMİZ MEVCUTTURa) İZOLASYON TESTİ:
  Bu test için meg ger denilen cihazlar kullanılır. Megger DC stres üreten bir cihazdır. Megger vasıtası ile kablonun damarları arasındaki izolasyon direnci ölçülür. Her damar, diğer damarla kıykatiyennacak biçimde sırayla test edilerek kablonun damarları arasındaki arıza olup, olmadığı saptanır. Aynı test tekniği, damarlarla toprak (koruma toprağı) arasına da uygulanmalıdır. Zira damarlar arasında herhangi bir kısa devre olmamasına rağmen, damarlardan birinin izolesi hasar görmüş olup, toprağa değebilir. Bu durumda toprağa bir kaçak akım akabilir.
  Meggerle uygulanan test stresi, kablonun TS standartlarında belirtilen test stresinden büyük olmamalıdır. Örneğin 1 kV’luk kabloya 10 kV’luk test stresi uygulanmaz. Aksi halde kabloya hasar vermiş oluruz. Pratikte, KV başına 1 mega ohm direnç okunmalıdır. Sağlam bir kabloda damarlar arasında okunan izolasyon dirençleri birbirine eşit veya yakın olması gereklidir. (İzolasyon testi başlı başına bir ihtisas alanı olup, testler konusu ile ilgili detaylı izah edilmiştir.)b) KOPUKLUK TESTİ:
  Bu test için kolay bir ohm metre yeterli olacaktır. Kablonun bir ucundaki (sonundaki) damarlar kendi aralarında kısa devre edilir. Diğer uca bağlanan ohm metre vasıtası ile damarlar arasındaki direnç ölçülür. Direnç okunamıyorsa kablonun ilfak törleri kopuk anlamına gelebilir.
  Yukarıdaki testler sonucu arızalı olduğu saptanan kabloya sırayla aşağıdaki prosedürler uygulanır.3- ARIZA NOKTASININ ÖN TESPİTİ:
  Arıza noktasının metre cinsinden belirlenmesi zorunludur. Bunun için kablonun bir ucuna Kablo Sonu Modülatör cihazı bağlanır. Bu cihazlar ekranı sebebiyle osiloskop cihazlarına benzemektedir.KABLO MUFU EKİ NASIL YAPILMALIDIR-Yer kazıları derli toplu bir biçimde yapıldıktan sonra kablo derli toplu bir biçimde yer üstüne çıkartılır.-Kablo makul el aletleri ile diğer zarara maruz bırakılmadan, makul biçimde temizlenir ve kablo soyulur-Muf paketten çıkartılır ve iki tarafında plastik hazneleri takılır

  -Kablo damarları ayrı ayrı soyularak klemens takılır

  -Klemensler sıkı bir biçimde sıkılır ve araya separatör konulur

  -Hazneler bir araya getirilir ve kapatılır

  -Kapama prosedüründen sonra ilaç dökülür

  -Kapak kapatılır ve donması beklenir.

  Tüm prosedürler bitiminde enerji verilmeden yeniden testler yapılır, ekimiz sağlam ve diğer kopuk olmadığı belirleme edildikten sonra enerjimiz verilir.

 • Beton Köşk ve Trafo Merkezi
  Beton köşk,betondan yapılmış kent içi,mahalle,mahalle abone kapasitesine göre sayısı artırıla bilen, belirli noktalara elektrik dağıtımı için kurulmuş,içinde trafo barındıran odadır.Güvenlik açısından diğer açıkta olan ya da metalden yapılma köşklerde daha fazla tercih edilmektedir.Beton köşkün maliyeti diğerlerine nazaran yüksek olmasından,diğer köşklerde tercih edile bilmektedir.Beton köşk 10 ile 25 MVA’e kadar olan yükleri beslemekte kullanılmaktadır.Kurulumu ayrıntılı ancak her zaman düzen sağlayan bir uygulamadır.Tüm elektrik işleriniz Dudullu Elektrikçi firmamızdan sorulur ve profesyonelce yapılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir